Nagyon gyakori hibaforrásról lesz szó a mai bejegyzésben, sajnos sokszor hivatásos vagy félprofi szövegírók – bloggerek, újságírók – is eltévesztik. A nagy kérdés: mikor kell az és kötőszó elé vessző?
Ha egyszerűen szeretnénk megfogalmazni a választ: akkor, amikor tagmondatokat választ el. Például: Tegnap szép idő volt, és lementünk a strandra úszni. Az igazgató rábízta a munkát a beosztottakra, és hazament a családjához.
Azonban gyakran felsorolások esetében is kerül vessző az és elé, ilyenkor pedig nem kell! Például: A feleségem tejet, tojást, kenyeret és húst vásárolt a boltban. Sok-sok idő, elszántság, energia és akarat szükséges a folytatáshoz.
Legtöbbször egyértelműen eldönthető, melyik variációval állunk szemben, de néha előfordulhat olyan helyzet, amikor elbizonytalanodunk. A professzor hosszasan nézegette és elemezgette a vizsgálati eredményeket. Noha két ige is szerepel a mondatban, ez ne zavarjon meg minket. Ha a bővítmény – például jelen esetben a tárgy – mindkét igéhez kapcsolódik, akkor jellemzően nem teszünk vesszőt. Hogy miért nem? Mert ez így bizony nem összetett mondat.
Ha nem tudjuk hirtelenjében eldönteni, hogyan helyes, az iskolában tanult mondatelemzés sokat segíthet! Még a végén kiderül, hogy hasznos volt megtanulni, pedig akkor olyan feleslegesnek tűnt… 🙂